Obszary dorzeczy

Obszar dorzecza zdefiniowany został w Ramowej Dyrektywie Wodnej następująco:

  Obszar dorzecza oznacza obszar lądu i morza składający się z jednego lub wielu sąsiadujących ze sobą dorzeczy wraz ze związanymi z nimi wodami podziemnymi i wodami przybrzeżnymi, określony na mocy art. 3 ust. 1 jako jednostka główna dla gospodarowania wodami w dorzeczu.
  

W świetle powyższych zapisów bardzo ważnym jest stwierdzenie, iż obszar dorzecza jest podstawową jednostką, dla której przeprowadzamy działania wskazane w planach gospodarowania wodami czyli zarządzamy zasobami wodnymi.

 

Art. 3. Ustawy Prawo wodne ustala następujące obszary dorzeczy w Polsce:

1) obszar dorzecza Wisły obejmujący, oprócz dorzecza Wisły znajdującego się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, również dorzecza Słupi, Łupawy, Łeby, Redy oraz pozostałych rzek uchodzących bezpośrednio do Morza Bałtyckiego na wschód od ujścia Słupi, a także wpadających do Zalewu Wiślanego;

 

2) obszar dorzecza Odry obejmujący, oprócz dorzecza Odry znajdującego się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, także dorzecza Regi, Parsęty, Wieprzy oraz pozostałych rzek uchodzących bezpośrednio do Morza Bałtyckiego na zachód od ujścia Słupi, a także wpadających do Zalewu Szczecińskiego;

3) obszary dorzeczy:
 

     a) Dniestru,
     b) Dunaju,
     c) Jarft,
     d) Łaby,
     e) Niemna,
     f) Pregoły,
     g) Świeżej,
     h) Ücker.
– obejmujące znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej części międzynarodowych dorzeczy.
 

Aktem wykonawczym odnoszącym się do zapisów Ustawy Prawo wodne jest w tej kwestii: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2006 r. w sprawie przebiegu granic obszarów dorzeczy i regionów wodnych (Dz. U. 2006 Nr 126 poz. 878 z póź. zm.)

obszary dorzeczy w Polsce(1).png

x Informujemy, że strona www.rdw.kzgw.gov.pl korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji w Polityce prywatności.